reklama

Všetko čo má špiciaky...

Zdravím všetkých fanúšikov komiksu a Brama Stokera, alebo Blade-a alebo čohokoľvek iného čo má špicaté očné zuby. Alebo skôr naopak, toho kto ich rád nemá...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zdravím všetkých fanúšikov komiksu a Brama Stokera, alebo Blade-a alebo čohokoľvek iného čo má špicaté očné zuby. Alebo skôr naopak, toho kto ich rád nemá... Teda aj ja ako veľký komiksový fanúšik som samozrejme fascinovaný upírmi, lebo o nich tu je reč, ale ešte radšej ich vidím s kolom v srdci alebo oddelenou hlavou a prešpikovaných cesnakom. Áno, áno kto by nebol fascinovaný ich nadprirodzenou silou, telepatickou manipuláciou, skoro- nesmrteľnosťou, schopnosťou meniť podobu a obrovským sexepílom? Nejdem, nechcem a neviem rozobrať historický vývoj týchto mýtických postáv ale podľa mňa o ich „modernú“ popularizáciu sa zaslúžil práve Bram Stoker. Pravdivosť a nepravdivosť týchto mýtov tiež nebudem rozoberať lebo aj dnes sa nájdu taký ľudia, čo v upírov jednoducho veria (či už klasických „krvavých“ alebo energetických či „vampov“), alebo sa dokonca za nich vydávajú (čo taký Bella Lugosi alebo niektorí nadšenci na nemenovanom slovenskom chate? ) a taký čo v nich neveria (tých bude asi väčšina). Čím sa chcem zaoberať to je výskyt týchto temných a zlých stvorení v komiksoch. Najprv je dobré si povedať, že tieto bytosti vždy stelesňovali ľudské zlo ale aj ľudské pôžitky a manipuláciu v rovine sexuálnej alebo v rovine mocenskej. Podstata ich zobrazovania spočíva v zobrazení ľudského egoizmu, veľkom „chtíči“ po niečom (väčšinou sex a ovládanie druhých ako som už spomenul, možno ešte potešenie z krvi, násilia, nezadržateľného chcenia)- stačí si len preštudovať Freudovu psychoanalýzu. No na komiksovom poli nie sú upíry len takto zobrazovaní, aspoň v modernejších dielkach nie. Aby ste chápali správne komiks toto prvotné chápanie popiera (nevykresľuje ich len ako krvilačných, len ako bytosti s potrebami) , ako to robí dnes už aj v prípade klasického chápania superhrdinov (ktorí sú zrazu akýsi ľudský a zlovoľný, čoby bohovia gréckej mytológie, alebo sú rovno „antihrdinovia“) .  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zatiaľ som nečítal veľa kúskov, napríklad k originálnej predlohe toho filmového Bladea som sa ešte vôbec nedostal. Ale to čo ma najmenej zaujalo bolo zobrazenie upírovou vo Vampirelle. Áno má sexi obleček a telo a je to vlastne „dobrá upírka“, má„nadsily“(zatiaľ klasické zobrazenie až prehnané) a brutálne zabíja len zlých- zlých chlapcov (vlastne sa tak kŕmi a nezabíja tých nevinných). Vlastne tento komiks spája 2 extrémy čo som spomenul hore (antihrdinstvo) a pridáva zobrazovanie upírov (hlavnej antihrdinky) v sexuálnej rovine (vampov). A to je všetko. Klasické staršie príbehy Vampirely sú v pohode a majú aj troška hororovej atmosféry. Niektorí ľudia to považujú za kultovú klasiku tak ich nechcem uraziť.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nedovolí mi sem nevsunúť výskyt „špicozúbkov“ dokonca v takej „modernej“ klasike ako je séria Amazing Spider-man pod taktovkou J.M. „Babylon 5“ Straczynského. Jedná sa o prvý diel série z jeho scenáristického pera – a to Homecoming, alebo v češtine Návrat domů. Tu proti prerastenému hmyzu vystúpi samotný.... Morlun. No vlastne Stokerov Drakula. No áno, J.M. je v komiksových kruhoch známy „požičiavaním“ si námetov. No to ale asi všetci. O tom ale v inom článku. Takže jedného krásneho večera do NY pripláva istá starodávna bárka a ne jej palube Morlun so svojim ľudským otrokom- posluhovačom, ktorý ho z duše nenávidí ale je akosi k nemu pripútaný. No ale to je vedľajšie ale vlastne to tiež len spája Morluna s Vladom Tepesom. Kedže Morlun dbá na správnu životosprávu, živí sa nie krvou (veď v 21. storočí taký smädný upír ani nevie a chytí HIV alebo tak) ale životnou energiou (čiže upír energetický). A to hneď energiou superhrdinov. Lenže má smolu a vyberie si Petra stenolezca. Po dosť tuhom ,a podľa mňa ďalšími dielmi neprekonanom, boji ,úplne bez jedinej Spideyho hlášky, nakoniec aj tak vytuhne a to vďaka... zvýšenej dávke radiácie. Nový zlatý vek atómovej energie je tu!!! A Spider-man môže splietať pavučinky ďalej. I keď na upíra už nenarazil zaiste po prvý krát. A to mimochodom v McFarlaneovej sérii Peter-Parker Sider-man,v 2-dielnom Sub city. Pavúčik si na neho musí zobrať dokonca čierny „venomózny“ obleček. Toľko pre priaznivcov pavúčieho chlapca.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O niečom inom je trojdielna séria (Batman Elseworlds) zo sveta Batmana (Red Rain, Bloodstorm, Crimson Mist). V prvom diely netopier bojuje proti samotnému Stokerovmu Drakulovi, ktorý si vybral Gotham čoby mesto hriechu a skazy za svoj nový domov. Temný rytier na neľahkú úlohu- vykopať ho zo svojho revíru- nie je sám. Pomáha mu lovkyňa upírov Tanya (ženská verzia Bladea). No nakoniec sa sám stane upírom. V Bloodstorm-e sme svedkami toho ako bojuje sám so sebou, zlom- upírskou nákazou v sebe. Proste nechce byť ako oni, zlý, smädný po krvi. A tak likviduje zvyšky Drakulovho „gangu“. Opäť na to nie je sám. Sekunduje mu istá Selina Kyle (Catwoman), ktorú pokúsal za mesačnej noci vlkolak. A stala sa z nej vlko-mačka. Tento diel pokladám za najvydarenejší z trilógie. Napriek urputnému boju zo zlom vonkajším a zo zlom v sebe Batman prehráva, vďaka ľstivému a podlému triku Jokera. Stráca lásku nevinnej bytosti (to podľa legiend upíry hľadajú)- Catwoman a podľahne temnote v sebe. Tak stane sa navždy upírom. Prečítajte si a uvidíte. A nepomôže mu ani kôl v srdci. Lebo tak by ste si nemohli prečítať pokračovanie o Hmle. Gotham sa proste pod domnelej Batmanovej smrti stane ihriskom kriminálnych živlov. Polícia je bezradná, ľudia umierajú. Čo je naporúdzi? Starý dobrý Batman v... truhle. Samozrejme nemŕtvy a ešte silnejší. Jeho magické schopnosti dosiahnu vrchol. Ale len tak- tak sa vie udržovať v medziach dobra a zla. Prevažuje u neho už len tá beštiálna, zvieracia, nespútaná stránka upíra. Našťastie si túto nezadržateľnú chuť po krvi vykompenzuje na svojich zarytých nepriateľoch a Arkhamských chovancoch. Ale čo bude s chuťou k jedlu keď jednoducho dôjdu??? No nebude to hepyend ale on sám pochopí, že takto to jednoducho ďalej nejde a radšej volí smrť v ranných lúčoch slnka ako večné zlo. Čo sa mi na tejto trilógii páči okrem faktu, že je vlastne akčnou klasikou ranných 90. rokov (podobne ako povedzme McFarlaneov Peter Parker Spider-Man – nielen počeštený Torment), je jej posolstvo aj keď vlastne pochované pod nánosom akcie a brutality. A to je- možnosť voľby. Mali by tú trilógiu skompletizovať a vydať pod názvom „Batmanova voľba“. Ale to si strieľam na nevhodnom mieste. Odpustite.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalším upírskym dielkom, čo ma zaujalo v poslednom čase bola séria 30 Days of Night. V našich končinách možno aj Vám známa ako „30 dní dlouhá noc“. Nie, nie nejde o prerábku hitu českej slávice. Je to skvelý príbeh z Aljašky. Z mestečka Barrow, ktoré skutočne existuje a je tam asi 30 dní polárna noc. Podrobnosti si už prečítajte sami. Táto séria je v skutku skvelá, ale má menšie „zádrhele“... U „nás“ vyšla len „prvá časť“, ktorá pojednáva o skaze mestečka Barrow. Bola to vlastne taká „pilotná“ miniséria celej ďalšej série o osudoch občanov mesta a o osudoch ostatných... upírov. Áno aj oni sa dozvedeli, že v Barrow je akosi pridlho tma a tak tam jednoducho nenápadne a dosť organizovane vtrhli. A našli tam raj na zemi! Ale nie už tak obyvatelia. Museli sa im brániť. A ubránili sa ,teda tí čo prežili. Je to vlastne o obete jedného človeka pre dobro celku. Graficky a atmosféricky skvelé dielo, no jeho problém je v tom, že je dosť zvláštne štylizované a akosi celkovo „temné“. Taký pravý „survival“(?) horor, povedal by som. Až vás bude „mraziť“ v kostiach, no rozhodne nie preto, že sa dej odohráva blízko pri polárnom kruhu. Ale na druhej strane mraziť vás bude asi tak hodinku, až kým nezavriete poslednú 48 stránku (krátke!).V ďalšej časti sa vraciame do mierne vyľudneného mestečka Barrow, o 3 roky neskôr. Miestny sa nechcú vzdať práva žiť v ňom a upíry sa nechcú vzdať možnosti neobmedzených 30 dňových zimných radovánok... A do mesta prichádza robiť poriadky nový šerif. On paradoxne nie je taký patetický ako šerif prvý a neobetuje sa za dobro celku. Ale aj vďaka nemu nakoniec bude ten hepyend. A ďalší paradox je na svete! Toto pokračovanie je dokonca lepšie ako originál, ešte atmosférickejšie, napínavejšie a premakanejšie (aj keď už v podstate viete o čo sa jedná, je to dosť napínavé a stránky akosi rýchlo ubiehajú). Nádhera, ale umelecký temer filmový, zážitok rýchlo vyprchá spolu s urýchleným koncom. Medzičlánok tvorí Dark Days. Toto dielko je pomerne dlhšie i keď do príbehu vnáša iba akúsi vsuvku pre tú eskapádu okolo návratu na Aljašku (nechcel som písať znova, že do Barrow). Pozrieme sa v ňom len tak z rýchlika naspäť na ranné zore v chladnom Barrow a tragedicko -hrdinské skonanie bývalého šerifa. Ako správna a milujúca žena to jeho manželka Stella nenechá predsa tak nie? Na ceste za jeho reinkarnáciou stihne zorganizovať odboj proti upírom (ikeď už nie doma), vydať knihu o Barrowskej tragédii , zorganizovať zopár masakrálnych tólkšou, prežiť románik s upírom a zabiť kráľovnú prekliatych. Pozor toto je asi zaujímavá zhoda s dobrodružstvom upíra Lestata- Interwiev s upírom- nič?, Brad Pitt- nič? Je síce pravda, že v slabom Queen of the damned už nehral, ale to bola vsuvka pre fandov knižnej série, ktorú som prirodzene ... nečítal. Nuž drahý priaznivci kečupu, späť k Dark Days. Tento diel ságy vyvrcholí práve v horespomínanom Návrate do Barrow (aj keď až na konci).

Rozhodne si to prečítajte v noci, ak sa k tomu dostanete. V tejto komiksovej sérii nenájdete len krv na snehu ale aj takmer- odhalenie globálneho upírskeho sprisahania, niektorým fanúšikom upírskych záležitostí možno známym pod názvom „masquarade“ alebo maškaráda, šaráda, a okrem toho klasický súboj starovekých, prvých upírov proti krvavému „nedožerstvu“ mladých, nečistých (skoro ako v Bladeovi). Proste klasika jak vystrihnutá. 

Ešte stále nemáte dosť? Existujú ešte ďalšie mimo hlavnej série (vlastne povedzme už uzavretej, skončenej, pocesnakovanej a spálenej), no tie pôsobia len ako trápny pohrobkovia nasosaný krvou. Rozhodne nedosahujú kvalít originálu. Jedná sa o Bloodsucker Tales, čo je vlastne séria krátkych poviedok prešpikovaných odkazmi na originál (nájdu sa tam aj silnejšie miesta), a Death Space čo je trápna upírska space-opera (ale nie, ale je to fakt nanič). Prvé 3 diely rozhodne ešte raz odporúčam, hoc aj v engličtine, keďže bratia za riekou Moravou sa akosi neponáhľajú s vydávaním pokračovaní, čo je dosť na škodu lebo kvalita diela ako celku rastie s 2 a 3 časťou (ale už sa asi opakujem). Rozhodne som tým chcel upozorniť na to, že táto trojdielna séria, a nebojím sa použiť ani slovo sága, by sa nemala čítať osve, ale spolu.  Teším sa na Vaše názory...  

Laco Orosz

Laco Orosz

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ahoj všetci. Som obyčajný chalanko , čo sa zaujíma o komiks a veci s ním súvisiace. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu